Editor 0.4.0 - en to fr translation catalogue (69 entries)

en: _New
fr: _Nouveau

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: Save _As...
fr: Enregistrer _sous...

en: _Print
fr: _Imprimer

en: Pr_operties
fr: _Propriétés

en: _Close
fr: _Fermer

en: Cu_t
fr: Co_uper

en: _Copy
fr: _Copier

en: _Paste
fr: C_oller

en: Select _All
fr: _Tout sélectionner

en: _Unselect all
fr: Tout _désélectionner

en: _Find
fr: _Chercher

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: _File...
fr: _Fichier...

en: _Contents
fr: _Sommaire

en: _About
fr: À _propos

en: _File
fr: _Fichier

en: _Edit
fr: É_dition

en: _Insert
fr: _Insertion

en: _Help
fr: _Aide

en: New
fr: Nouveau

en: Open
fr: Ouvrir

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save as
fr: Enregistrer sous

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Print
fr: Imprimer

en: Find
fr: Chercher

en: Preferences
fr: Préférences

en: Properties
fr: Propriétés

en: Help
fr: Aide

en: none
fr: aucun

en: characters
fr: caractères

en: words
fr: mots

en: words then characters
fr: mots puis caractères

en: Find:
fr: Chercher :

en: Case-sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Wrap
fr: Boucler

en: Ready
fr: Prêt

en: Text editor for the DeforaOS desktop
fr: Éditeur de texte pour l'environnement DeforaOS

en: Could not save the configuration
fr: Erreur lors de la sauvegarde de la configuration

en: Error
fr: Erreur

en: There are unsaved changes.
    Discard or save them?
fr: Il y a des changements non enregistrés.
    Abandonner ou enregistrer ?

en: Insert file...
fr: Insérer un fichier...

en: Discard
fr: Abandonner

en: Open file...
fr: Ouvrir un fichier...

en: Partial write
fr: Écriture partielle

en: This file already exists. Overwrite?
fr: Le fichier existe déjà. L'écraser ?

en: Save as...
fr: Enregistrer sous...

en: Text editor preferences
fr: Préférences de l'éditeur de texte

en: Font:
fr: Police :

en: Wrap mode:
fr: Retour à la ligne :

en: Properties of %s
fr: Propriétés de %s

en: Filename:
fr: Nom du fichier :

en: Characters:
fr: Caractères :

en: Lines:
fr: Lignes :

en: Could not update the filename
fr: Erreur lors de la mise à jour du nom de fichier

en: Text editor -
fr: Éditeur de texte -

en: (Untitled)
fr: (Sans titre)

en: Text not found
fr: Texte non trouvé

en: Unsaved changes
fr: Changements non sauvegardés

en: Saved
fr: Sauvegardé

en: Text files
fr: Fichiers texte

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Usage: %s [-F][filename]
      -F	Behave like a filter
fr: Usage: %s [-F][fichier]
      -F	Se comporter comme un filtre

en: Exited with error code
fr: Code de sortie

en: Usage: %s command [argument...]
fr: Usage: %s commande [option...]
