Mailer 0.1.8 - en to fr translation catalogue (112 entries)

en: e-mail client for the DeforaOS desktop
fr: Client e-mail pour l'environnement DeforaOS

en: _New message
fr: _Nouveau message

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: Save _As...
fr: Enregistrer _sous...

en: _Print
fr: _Imprimer

en: Print pre_view
fr: _Aperçu avant impression

en: S_end
fr: En_voyer

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Undo
fr: _Annuler

en: _Redo
fr: _Refaire

en: _Cut
fr: Co_uper

en: _Copy
fr: _Copier

en: _Paste
fr: C_oller

en: _Select all
fr: Sélectionner _tout

en: _Unselect all
fr: Tout _désélectionner

en: Header
fr: En-tÃªte

en: File...
fr: Fichier

en: Attachment...
fr: Joindre un fichier...

en: _Contents
fr: _Sommaire

en: _About
fr: _À propos

en: _File
fr: _Fichier

en: _Edit
fr: _Edition

en: _Insert
fr: _Insertion

en: _Help
fr: _Aide

en: Send
fr: Envoyer

en: Save
fr: Enregistrer

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Attach
fr: Joindre

en: Compose
fr: Composer

en: From:
fr: De:

en: Subject:
fr: Sujet:

en: Attach file...
fr: Joindre un fichier...

en: Error
fr: Erreur

en: Insert file...
fr: InsÃ©rer un fichier...

en: Text files
fr: Fichiers texte

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Sending mail...
fr: Envoi du message...

en: Progress:
fr: Progression :

en: Warning
fr: Attention

en: There are unsaved changes.
    Are you sure you want to close?
fr: Certains changements n'ont pas été enregistrés.
    Voulez-vous vraiment fermer la fenêtre?

en: Usage: %s [-s subject] address...
fr: Usage: %s [-s sujet] adresse...

en: Inbox
fr: Courrier entrant

en: Drafts
fr: Brouillons

en: Sent
fr: Envoyés

en: Trash
fr: Corbeille

en: New account
fr: Nouveau compte

en: Account settings
fr: Paramètres du compte

en: Account confirmation
fr: Confirmation du compte

en: _New mail
fr: _Nouveau message

en: _Open...
fr: _Ouvrir...

en: Send / Receive
fr: Envoyer / Recevoir

en: _Quit
fr: _Quitter

en: Cop_y
fr: _Copier

en: Select _All
fr: Sélectionner _tout

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: _Reply
fr: _Répondre

en: Reply to _All
fr: Répondre à _tous

en: _Forward
fr: _Transmettre

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: _View source
fr: Afficher la _source

en: New message
fr: Nouveau message

en: Open message
fr: Ouvrir message

en: Reply
fr: Répondre

en: Reply to all
fr: Répondre à tous

en: Forward
fr: Transmettre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Print
fr: Imprimer

en: Preferences
fr: Préférences

en: New mail
fr: Nouveau message

en:  - Folders
fr:  - Dossiers

en: Message list
fr: Liste des messages

en: Plug-ins
fr: Greffons

en: Folders
fr: Dossiers

en: Subject
fr: Sujet

en: From
fr: De

en: To
fr: À

en:  Subject:
fr:  Sujet:

en:  From:
fr:  De:

en:  To:
fr:  À:

en: The messages selected will be deleted.
    Continue?
fr: Les messages sélectionnés vont être effacés.
    Continuer?

en: Mailer - View source
fr: Mailer - Source

en: Save as...
fr: Enregistrer sous...

en: Open...
fr: Ouvrir...

en: Mailer preferences
fr: Préférences de Mailer

en: Enabled
fr: Actif

en: Name
fr: Nom

en: Accounts
fr: Comptes

en: Messages font:
fr: Police des messages:

en: Display
fr: Affichage

en: No account plug-in available
fr: Aucun greffon de compte disponible

en: Account name
fr: Nom du compte

en: Your name
fr: Votre nom

en: e-mail address
fr: Adresse e-mail

en: Type of account
fr: Type de compte

en: Choose file
fr: Choisir un fichier

en: hidden
fr: masqué

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Account type
fr: Type de compte

en:  active
fr:  actif

en: Edit account:
fr: Modification du compte:

en: Account name:
fr: Nom du compte :

en: Identity:
fr: Identité :

en: Name:
fr: Nom :

en: Address:
fr: Adresse :

en: Organization:
fr: Organisation :

en: Account
fr: Compte

en: Settings
fr: Paramètres

en: An error occured while saving preferences
fr: Une erreur est survenue pendant la sauvegarde des préférences

en: Ready
fr: Prêt
