Phone 0.5.1 - en to fr translation catalogue (114 entries)

en: Usage: %s [-m modem][-r retry]
      -m	Name of the modem plug-in to load
      -r	Delay between two tries to open and settle with the modem (ms)
fr: Usage: %s [-m modem][-r délai][-F]
      -m	Nom du greffon modem à charger
      -r	Délai entre deux tentatives d'accès au modem (ms)

en: All
fr: Tous

en: To/From
fr: Vers/De

en: Incoming
fr: Entrant

en: From
fr: De

en: Outgoing
fr: Sortant

en: To
fr: Vers

en: Inbox
fr: Reçus

en: Sent
fr: Envoyés

en: Drafts
fr: Brouillons

en: Trash
fr: Corbeille

en: System preferences
fr: Préférences système

en: Plug-ins
fr: Greffons

en: Checking %s...
fr: Vérification %s...

en: Delete this contact?
fr: Supprimer ce contact?

en: Connect to the network?
fr: Se connecter au réseau ?

en: Missed
fr: Manqué

en: Delete this message?
fr: Supprimer ce message?

en: Deleting message...
fr: Suppression du message...

en: Telephony application for the DeforaOS desktop
fr: Téléphonie pour l'environnement DeforaOS

en: Unknown contact
fr: Contact inconnu

en: Unknown number
fr: Numéro inconnu

en: Busy
fr: Occupé

en: In conversation
fr: En conversation

en: Incoming call
fr: Appel entrant

en: Outgoing call
fr: Appel sortant

en: Call finished
fr: Appel terminé

en: _Answer
fr: _Répondre

en: _Hangup
fr: Ra_ccrocher

en: _Reject
fr: Re_jeter

en: _Loudspeaker
fr: _Haut-parleur

en: _Mute microphone
fr: _Couper le microphone

en: Show dialer
fr: Afficher le cadran

en: Enter %s
fr: Entrer %s

en: Enter
fr: Entrer

en: Skip
fr: Ignorer

en: Call
fr: Appeler

en: Write
fr: Écrire

en: Name
fr: Nom

en: Dialer
fr: Composer

en: Hang up
fr: Raccrocher

en: Phone logs
fr: Journal d'appels

en: New message
fr: Nouveau message

en: Reply
fr: Répondre

en: Enabled
fr: Activé

en: Read message
fr: Lire le message

en: Forward
fr: Transmettre

en: Telephony settings
fr: Paramètres de téléphonie

en: missed calls
fr: appels manqués

en: missed call
fr: appel manqué

en: new messages
fr: nouveaux messages

en: new message
fr: nouveau message

en: Status
fr: État

en: _View
fr: _Vue

en: _Read
fr: _Lire

en: Open file...
fr: Ouvrir fichier...

en: Write message
fr: Écrire un message

en: Send
fr: Envoyer

en: Attach
fr: Joindre

en: Attach file...
fr: Joindre un fichier...

en: %d message%s, %d/%d characters
fr: %d message%s, %d/%d caractères

en: Sending message...
fr: Envoi du message...

en: Operation in progress...
fr: Opération en cours...

en: Error
fr: Erreur

en: Name:
fr: Nom :

en: Number:
fr: Numéro :

en: New contact
fr: Nouveau contact

en: Edit contact:
fr: Modifier contact :

en: The name cannot be empty
fr: Le nom ne peut être vide

en: The number cannot be empty
fr: Le numéro ne peut être vide

en: Warning
fr: Attention

en: Message sent
fr: Message envoyé

en: Model information
fr: Informations du modèle

en: Wrong %s
fr: Mauvais %s

en: Authentication failed
fr: Échec lors de l'authentification

en: %s is valid
fr: %s valide

en: Authentication successful
fr: Authentification réussie

en: Raw data (not shown)
fr: Données brutes (non affichées)

en: Message deleted
fr: Message effacé

en: Usage: phonectl -C
           phonectl -D
           phonectl -L
           phonectl -M
           phonectl -S
           phonectl -W
           phonectl -r
           phonectl -s
      -C	Open the contacts window
      -D	Show the dialer
      -L	Open the phone log window
      -M	Open the messages window
      -S	Display or change settings
      -W	Write a new message
      -r	Resume telephony operation
      -s	Suspend telephony operation
fr: Usage: phonectl -C
           phonectl -D
           phonectl -L
           phonectl -M
           phonectl -S
           phonectl -W
           phonectl -r
           phonectl -s
      -C	Afficher les contacts
      -D	Lancer un nouvel appel
      -L	Afficher les enregistrements d'activité
      -M	Ouvrir la liste des messages
      -S	Afficher ou modifier les paramètres
      -W	Écrire un nouveau message
      -r	Reprendre la téléphonie
      -s	Suspendre la téléphonie

en: Dial-up networking
fr: Accès par ligne commutée

en: Not connected
fr: Non connecté

en: Preferences
fr: Préférences

en: Force GPRS registration
fr: Forcer l'enregistrement GPRS

en: Show in system tray
fr: Afficher dans la zone de notifications

en: Credentials
fr: Identifiants de connexion

en: Access point:
fr: Point d'accès :

en: Username:
fr: Utilisateur :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Load defaults
fr: Charger les préférences par défaut

en: Details
fr: Détails

en: Counters
fr: Compteurs

en: Connected
fr: Connecté

en: Received: %zu kB (%zu kB/s)
fr: Reçu : %zu kB (%zu kB/s)

en: Sent: %zu kB (%zu kB/s)
fr: Envoyé : %zu kB (%zu kB/s)

en: %s
    Received: %zu kB
    Sent: %zu kB
fr: %s
    Reçu: %zu kB
    Envoyé: %zu kB

en: Received: %zu kB
fr: Reçu : %zu kB

en: Sent: %zu kB
fr: Envoyé : %zu kB

en: You are currently roaming, and additional charges are therefore likely to apply.
    Do you really want to connect?
fr: Vous êtes actuellement en roaming, des frais additionnels vont probablement être appliqués.
    Voulez-vous vraiment vous connecter ?

en: Connecting...
fr: Connexion...

en: Disconnecting...
fr: Déconnexion...

en: No defaults known for the current operator
fr: Pas de préférences par défaut connues pour l'opérateur actuel

en: _Disconnect
fr: _Déconnexion

en: _Connect
fr: _Connexion

en: General
fr: Général

en: Beep
fr: Bip

en: Silent
fr: Silencieux

en: Offline
fr: Hors ligne

en: Online
fr: En ligne

en: Volume:
fr: Volume :

en: Ring
fr: Sonner

en: Vibrate
fr: Vibrer

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Invalid profile
fr: Profil invalide
