ClipIt - en to nb translation catalogue (35 entries)

en: Clipboard Manager
nb: Utklippstavleverkty

en: Lightweight GTK+ clipboard manager.
nb: Lettvekts GTK+ utklippstavlebehandler

en: <b>None</b>
nb: <b>Ingen</b>

note: File contained no actions so adding empty File did not open so adding empty Nothing in history so adding empty
en: Empty
nb: Tom

note: Edit actions
en: _Edit actions
nb: _Rediger handlinger

note: Create the dialog
en: Editing Clipboard
nb: Redigerer Utklippstavlen

en: Clear the history?
nb: Tm historikken?

en: Remove
nb: Fjern

note: Create the dialog
en: Preferences
nb: Tilpass ClipIt

en: <b>Clipboards</b>
nb: <b>Utklippstavler</b>

en: Use _Copy (Ctrl-C)
nb: Bruk _Kopier (Ctrl-C)

en: Use _Primary (Selection)
nb: Bruk _Primr (Utvalg)

en: <b>Miscellaneous</b>
nb: <b>Diverse</b>

en: Capture _hyperlinks only
nb: Bare fang _hyperlenker

en: C_onfirm before clearing history
nb: Bekreft fr tmming av hist_orikk

en: <b>History</b>
nb: <b>Historikk</b>

en: Save and restore history between sessions
nb: Lagre og gjenopprett mellom sesjoner

en: Items in history:
nb: Elementer i historikken:

en: <b>Items</b>
nb: <b>Elementer</b>

en: Show in _reverse order
nb: Vis i _omvendt rekkeflge

en: Character length of items:
nb: Tegnlengde p elementer:

en: Omit items in the:
nb: Unng elementer i:

en: Beginning
nb: Begynnelse

en: Middle
nb: Midtpunkt

en: End
nb: Slutt

en: Actions
nb: Handlinger

note: Build the actions label
en: Control-click ClipIt's tray icon to use actions
nb: Hold Ctrl og klikk ClipIts ikon for  bruke handlinger

en: Action
nb: Handling

en: Command
nb: Kommando

en: Add...
nb: Legg til...

en: <b>Hotkeys</b>
nb: <b>Hurtigtaster</b>

en: Couldn't create directory: %s
nb: Kunne ikke opprette mappe: %s

en: Run as daemon
nb: Kjr i bakgrunnen

en: Do not use status icon (Ctrl-Alt-P for menu)
nb: Ikke vis statusikon (Ctrl-Alt-P for menyen)

en: Print clipboard contents
nb: Skriv ut utklippstavlens innhold
